2016 Ontario Arenacross | Kickstart

Presented By BTO Sports

2016 ONTARIO ARENACROSS | KICKSTART
2016 ONTARIO ARENACROSS | KICKSTART
2016 ONTARIO ARENACROSS | KICKSTART
2016 ONTARIO ARENACROSS | KICKSTART
2016 ONTARIO ARENACROSS | KICKSTART
2016 ONTARIO ARENACROSS | KICKSTART
2016 ONTARIO ARENACROSS | KICKSTART
2016 ONTARIO ARENACROSS | KICKSTART
2016 ONTARIO ARENACROSS | KICKSTART
2016 ONTARIO ARENACROSS | KICKSTART
2016 ONTARIO ARENACROSS | KICKSTART
2016 ONTARIO ARENACROSS | KICKSTART
2016 ONTARIO ARENACROSS | KICKSTART
2016 ONTARIO ARENACROSS | KICKSTART
2016 ONTARIO ARENACROSS | KICKSTART
2016 ONTARIO ARENACROSS | KICKSTART
2016 ONTARIO ARENACROSS | KICKSTART
2016 ONTARIO ARENACROSS | KICKSTART
2016 ONTARIO ARENACROSS | KICKSTART
2016 ONTARIO ARENACROSS | KICKSTART

Photos | Casey Davis

Just before the weekend commenced, we headed to the AMSOIL Arenacross event at Citizens Bank Arena in Ontario, California. The racing action was intense, to say the least in nearly every class, and thanks to the local amateur racers, the Arenacross Lites West Class never looked so stacked. We couldn’t walk 10 feet through the parking lot before seeing a familiar face, so the environment prior to the night’s racing was completely relaxing. That all changed once the racing got underway thanks to the one of a kind start and technical racetrack.

FRIDAY NIGHT RESULTS

Arenacross Class Results – Main Event 1

1. Chris Blose, Phoenix, Kawasaki
2. Jace Owen, Matoon, Ill., Honda
3. Gavin Faith, Fort Dodge, Iowa, Kawasaki
4. Travis Sewell, Westville, Ind., KTM
5. Gared Steinke, Woodland, Calif., Husqvarna
6. Jacob Hayes, Liberty, N.C., Kawasaki
7. Ben Lamay, Forney, Texas, Honda
8. Chase Sexton, La Moille, Ill., Honda
9. Kyle Regal, Lake Elsinore, Calif., Husqvarna
10. Austin Politelli, Menifee, Calif., Kawasaki

Arenacross Class Results – Main Event 2

1. Ben Lamay, Forney, Texas, Honda
2. Chris Blose, Phoenix, Kawasaki
3. Gavin Faith, Fort Dodge, Iowa, Kawasaki
4. Jacob Hayes, Liberty, N.C., Kawasaki
5. Chase Sexton, La Moille, Ill., Honda
6. Kyle Regal, Lake Elsinore, Calif., Husqvarna
7. Jace Owen, Matoon, Ill., Honda
8. Gared Steinke, Woodland, Calif., Husqvarna
9. Kyle Bitterman, West Pelzer, S.C., Husqvarna
10. Travis Sewell, Westville, Ind., KTM

Arenacross Class Overall Results (Main Event Results)

1. Chris Blose, Phoenix, Kawasaki (1-2)
2. Gavin Faith, Fort Dodge, Iowa, Kawasaki (3-3)
3. Ben Lamay, Forney, Texas, Honda (7-1)
4. Jace Owen, Matoon, Ill., Honda (2-7)
5. Jacob Hayes, Liberty, N.C., Kawasaki (6-4)
6. Chase Sexton, La Moille, Ill., Honda (8-5)
7. Gared Steinke, Woodland, Calif., Husqvarna (5-8)
8. Travis Sewell, Westville, Ind., KTM (4-10)
9. Kyle Regal, Lake Elsinore, Calif., Husqvarna (9-6)
10. Kyle Bitterman, West Pelzer, S.C., Husqvarna (13-9)

RMATV/MC Head 2 Head Challenge Results (Bonus Points)

1. Chris Blose, Phoenix, Kawasaki (2 points)
2. Gavin Faith, Fort Dodge, Iowa, Kawasaki (1 point)
3. Jacob Hayes, Liberty, N.C., Kawasaki (1 point)
4. Travis Sewell, Westville, Ind., KTM (1 point)
5. Jace Owen, Matoon, Ill., Honda (1 point)
6. Kyle Regal, Lake Elsinore, Calif., Husqvarna (1 point)
7. Kyle Bitterman, West Pelzer, S.C., Husqvarna (1 point)
8. Sean Cantrell, Murrieta, Calif., KTM (1 point)

Western Regional Arenacross Lites Class Results

1. Cheyenne Harmon, Colleyville, Texas, KTM
2. Cody VanBuskirk, Harvard, Ill., KTM
3. Ben Nelko, Aliquippa, Pa., KTM
4. Jared Lesher, Ball Ground, Ga., KTM
5. Scott Zont, Algonquin, Ill., KTM
6. Dylan Rouse, Florence, Ky., KTM
7. Dave Ginolfi, Midvale, Utah, Kawasaki
8. Parker Fleming, Quinlan, Texas, Husqvarna
9. Dillon Cloyed, Papillion, Neb., Honda
10. Blake Green, Riverside, Calif., Yamaha

SATURDAY NIGHT RESULTS

Arenacross Class Results – Main Event 1
 
1.     Gavin Faith, Fort Dodge, Iowa, Kawasaki
2.     Jacob Hayes, Liberty, N.C., Kawasaki
3.     Chris Blose, Phoenix, Kawasaki
4.     Jace Owen, Matoon, Ill., Honda
5.     Travis Sewell, Westville, Ind., KTM
6.     Gared Steinke, Woodland, Calif., Husqvarna
7.     Kyle Bitterman, West Pelzer, S.C., Husqvarna
8.     Jon Ames, Riverside, Calif., Yamaha
9.     Cody VanBuskirk, Harvard, Ill., KTM
10.  Jared Lesher, Ball Ground, Ga., KTM
 
Arenacross Class Results – Main Event 2
 
1.     Jace Owen, Matoon, Ill., Honda
2.     Chris Blose, Phoenix, Kawasaki
3.     Gavin Faith, Fort Dodge, Iowa, Kawasaki
4.     Jacob Hayes, Liberty, N.C., Kawasaki
5.     Ben Lamay, Forney, Texas, Honda
6.     Travis Sewell, Westville, Ind., KTM
7.     Gared Steinke, Woodland, Calif., Husqvarna
8.     Kyle Regal, Lake Elsinore, Calif., Husqvarna
9.     Jared Lesher, Ball Ground, Ga., KTM
10.  Jon Ames, Riverside, Calif., Yamaha
 
Arenacross Class Overall Results (Main Event Results)
 
1.     Chris Blose, Phoenix, Kawasaki (3-2)
2.     Gavin Faith, Fort Dodge, Iowa, Kawasaki (1-3)
3.     Jace Owen, Matoon, Ill., Honda (4-1)
4.     Jacob Hayes, Liberty, N.C., Kawasaki (2-4)
5.     Travis Sewell, Westville, Ind., KTM (5-6)
6.     Gared Steinke, Woodland, Calif., Husqvarna (6-7)
7.     Ben Lamay, Forney, Texas, Honda (14-5)
8.     Jon Ames, Riverside, Calif., Yamaha (8-10)
9.     Kyle Regal, Lake Elsinore, Calif., Husqvarna (12-8)
10.  Jared Lesher, Ball Ground, Ga., KTM (10-9)
 
RMATV/MC Head 2 Head Challenge Results (Bonus Points)
 
1.     Chris Blose, Phoenix, Kawasaki (2 points)
2.     Travis Sewell, Westville, Ind., KTM (1 point)
3.     Gavin Faith, Fort Dodge, Iowa, Kawasaki (1 point)
4.     Jace Owen, Matoon, Ill., Honda (1 point)
5.     Jacob Hayes, Liberty, N.C., Kawasaki (1 point)
6.     Ben Lamay, Forney, Texas, Honda (1 point)
7.     Kyle Regal, Lake Elsinore, Calif., Husqvarna (1 point)
8.     Kyle Bitterman, West Pelzer, S.C., Husqvarna (1 point)
Western Regional Arenacross Lites Class Results
 
1.     Stone Edler, Destrehan, La., Yamaha
2.     Cheyenne Harmon, Colleyville, Texas, KTM
3.     Cody VanBuskirk, Harvard, Ill., KTM
4.     Jared Lesher, Ball Ground, Ga., KTM
5.     Carlen Gardner, Paso Robles, Calif., KTM
6.     Ben Nelko, Aliquippa, Pa., KTM
7.     Dave Ginolfi, Midvale, Utah, Kawasaki
8.     Scott Zont, Algonquin, Ill., KTM
9.     Dillon Cloyed, Papillion, Neb., Honda
10.  Blake Green, Riverside, Calif., Yamaha
Race to the Championship Standings
 
1.     Chris Blose, Phoenix, Kawasaki – 68 (3 Main Event Wins)
2.     Gavin Faith, Fort Dodge, Iowa, Kawasaki – 66 (7 Main Event Wins)
3.     Jace Owen, Matoon, Ill., Honda – 59 (1 Main Event Win)
4.     Jacob Hayes, Liberty, N.C., Kawasaki – 57 (8 Main Event Wins)
5.     Travis Sewell, Westville, Ind., KTM – 50 (5 Main Event Wins)
6.     Ben Lamay, Forney, Texas, Honda – 46 (2 Main Event Wins)
7.     Gared Steinke, Woodland, Calif., Husqvarna – 45
8.     Kyle Regal, Lake Elsinore, Calif., Husqvarna – 36
9.     Cody VanBuskirk, Harvard, Ill., KTM – 15
10.  Daniel Herrlein, Bethesda, Ohio, Honda – 1
 
Western Regional Arenacross Lites Class Standings
 
1.     Cody VanBuskirk, Harvard, Ill., KTM – 86 (1 Main Event Win)
2.     Ben Nelko, Aliquippa, Pa., KTM – 85 (2 Main Event Wins)
3.     Cheyenne Harmon, Colleyville, Texas, KTM – 77 (1 Main Event Win)
4.     Scott Zont, Algonquin, Ill., KTM – 63
5.     Carlen Gardner, Paso Robles, Calif., KTM – 58
6.     Jared Lesher, Ball Ground, Ga., KTM – 57
7.     Dave Ginolfi, Midvale, Utah, Husqvarna – 56
8.     Dylan Rouse, Florence, Ky., KTM – 50
9.     Brandon Marley, McEwen, Tenn., KTM – 29
10.  Dillon Cloyed, Papillion, Neb., Honda – 26